„Laboratoria Przyszłości”

„Laboratorium Przyszłości” w Szkole Podstawowej nr 5 im. Stanisława Staszica w Łomży

„Laboratoria Przyszłości” to program skierowany do szkół podstawowych. Jest on inicjatywą edukacyjną Ministerstwa Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Wsparcie finansowe jest przeznaczone na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej oraz radzenia sobie w życiu codziennym.

Program jest finansowany ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Szkoła Podstawowa nr 5 im. Stanisława Staszica w Łomży otrzymała w ramach programu  wsparcie finansowe na całość zadania w kwocie 223.500 zł.

Szkoła zakupiła w ramach programu wyposażenie podstawowe (obowiązkowe) oraz  dodatkowe, wybierane zgodnie z potrzebami szkoły, tj. drukarki 3D z wyposażeniem i akcesoriami, skaner 3D, mikrokontrolery z akcesoriami,  zestaw studia audio-video do prezentacji swoich osiągnięć, pracownia VR wraz z zestawem okularów VR, roboty edukacyjne Photon do nauki programowania, wizualizer, stacja lutownicza oraz tablica suchościeralna.

Wyposażenie zakupione w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” wykorzystywane będzie na zajęciach edukacyjnych oraz zajęciach dodatkowych prowadzonych w małej grupie.

Główny nacisk położony jest na rozwój kompetencji w tematyce STEAM (nauka, technika, inżynieria, sztuka, matematyka), na rozwój zainteresowań uczniów nowoczesnymi technologiami, a także uatrakcyjnienie zajęć dydaktycznych.

Z poważaniem,

Małgorzata Pietrusewicz

„MOBILNE LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI”

WARSZTATY

W dniu 25 kwietnia 2023 r. mieliśmy okazję gościć w Szkole Podstawowej nr 5 im. Stanisława Staszica w Łomży trenerów „Mobilnych Laboratoriów Przyszłości”.

Uczniowie klas 3a, 3b, 3c, 4b i 5d uczestniczyli w warsztatach przygotowanych przez trenerów o tematyce „Druk 3D” oraz „Rozpoznawanie ruchu przez kamery”. Fascynacji, zachwytów oraz chęci do pracy twórczej nie brakowało!!! Powstały fantastyczne pamiątki 3D w postaci pojazdów, zwierząt i przeróżnych postaci. Dzieci zadawały mnóstwo pytań
        i poszerzyły swoją wiedzę i zainteresowania na temat możliwości technologicznych rozpoznawania ruchu przy użyciu kamery i laptopa.

Wszystko to stało się możliwe dzięki największemu w Polsce projektowi
        edukacyjna - technologicznemu „Laboratoria Przyszłości”, z którego pozyskano fundusze na rozwijanie innowacyjności w szkołach w postaci nowoczesnego sprzętu: drukarek 3D,
        robotów Proton, gogli VR itp., a także warsztatów z trenerami.

Zapał do twórczej i kreatywnej pracy towarzyszy zarówno nauczycielom, jak i uczniom, więc działamy aktywnie i nie zwalniamy tempa.