•                               SCENARIUSZ LEKCJI

           

          TEMAT: Elektryzowanie przez indukcję.

          Przedmiot: Fizyka (dział: Elektrostatyka).

          Prowadzący: Natalia Łebkowska

          Data: 28.09.2022 r.

          Czas trwania: 45 minut

           

          Cel główny:

          • uczeń wyjaśnia na czym polega elektryzowanie ciał przez indukcję.

          Cele szczegółowe:

          Uczeń:

          • wymienia różnice w budowie przewodników i izolatorów,
          • elektryzuje ciała przez indukcję,
          • zna zasady właściwego użytkowania gogli VR
          • potrafi wykorzystać wiedzę zdobytą dzięki prezentacji treści dydaktycznych z portalu: portal.class.vr.

          Metody i formy pracy:

          • ćwiczenia laboratoryjne,
          • pogadanka,
          • dyskusja,
          • praca w grupach.

          Środki dydaktyczne:

          Laska ebonitowa, elektroskop, okulary VR.

           

           

          Przebieg lekcji

          I. Etap wstępny

          1. Przedstawienie celów lekcji.
          2. Podanie tematu lekcji: „Elektryzowanie przez indukcję”.
          3. Otwarcie dyskusji i przypomnienie najważniejszych pojęć oraz treści niezbędnych do zrozumienia omawianego tematu: budowa atomu, elektryzowanie przez tarcie, zasada działania elektroskopu, oddziaływanie ciał naelektryzowanych jednoimiennie i różnoimiennie.

          II. Etap realizacji 

          1. Wprowadzenie nowych treści w postaci doświadczenia.

          Nauczyciel:

          • elektryzuje laskę ebonitową i przykłada ją do elektroskopu – pyta uczniów, jakie zjawisko zaobserwowali,
          • nawiązuje dyskusję na temat obserwacji i doświadczeń z życia codziennego dotyczących elektryzowania się ciał poprzez indukcję oraz prosi o odpowiedź na pytania:
          • W jaki sposób zachodzi zjawisko elektryzowania się ciał przez indukcję?
          • Gdzie spotkaliście się lub spotykacie się na co dzień z tym zjawiskiem? Jakie ono daje skutki? Pomaga czy przeszkadza w życiu?

           

          1. Nauczyciel rozdaje uczniom gogle VR oraz za ich pomocą prezentuje treści związane z elektryzowaniem ciał poprzez indukcję.

          Po zakończeniu pracy z goglamiVR nauczyciel moderuje krótką dyskusję na temat obejrzanego materiału, zadając pytania zmierzające do wyjaśnienia poznanych zjawisk fizycznych oraz warunków, jakie muszą być spełnione, aby miały one miejsce.

          III. Etap końcowy

          1. Podsumowanie lekcji.

          Nauczyciel podsumowuje poznane zjawiska elektryzowania ciał, wykorzystania przyrządu pomiarowego typu elektroskop. Przypomina o treści zadania domowego.

           

           

          Prezentowane wyposażenie zostało zakupione dzięki udziałowi szkoły w programie

          Laboratoria Przyszłości