Patron naszej szkoły Stanisław Staszic
Stanisław Wawrzyniec Staszic urodzony 6 listopada 1755 w Pile, zmarł 20 stycznia 1826 w Warszawie – był jednym z czołowych reformatorów i uczonych polskiego oświecenia. Działał na rzecz poprawy położenia chłopów. W 1812 r. w folwarku Jarosławiec założył Hrubieszowskie Towarzystwo Rolnicze stając się tym samym prekursorem w dziedzinie spółdzielczości Zwolennik gruntownych reform systemowych w I Rzeczypospolitej, w okresie Sejmu Wielkiego wspierał piórem zmiany przeprowadzane przez parlament. Od 1808 r. prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk, po 1818 założył Towarzystwo Rolnicze w Hrubieszowie 1807- 1812 członek Izby Edukacyjnej, od 1815 Komisji Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, członek Rady Stanu Królestwa Polskiego. Współorganizator szkoły uniwersyteckiej w Warszawie oraz Szkoły Akademiczno-Górniczej w Kielcach. Odegrał ważną rolę w rozwoju przemysłu, działając także jako geolog i badacz natury. Z inicjatywy Staszica powstało wiele obiektów przemysłowych, m.in. pierwsze w Królestwie Polskim huty cynku oraz ośrodki hutnictwa żelaza.
Z kart historii szkoły ...
Szkoła Podstawowa nr 5 w Łomży ponownie swoją działalność rozpoczęła po ofensywie radzieckiej dnia 1 lutego 1945 r. Siedzibę swoją znalazła w dzielnicy zwanej Łomżycą. Szkoła mieściła się w dwóch przedwojennych budynkach. Kierownikiem szkoły zgodnie z rozporządzeniem inspektora oświaty został Pan Bolesław Jemielity.
Organizowanie szkoły było bardzo trudne z powodu braku umeblowania i innych potrzebnych pomocy. W szkole utworzono spółdzielnię uczniowską , Polski Czerwony Krzyż oraz Związek Harcerstwa Polskiego.
30 listopada 1946 r. odszedł z zajmowanego stanowiska awansując na inspektora oświaty Pan Bolesław Jemielity, a jego miejsce zajął Pan Aleksander Marczuk. Urząd swój piastował dość długo, bo około 15 lat.
6 października 1957 r. na zebraniu mieszkańców rejonu szkoły wybrano Komitet Budowy Szkoły Podstawowej nr 5 w Łomży, do którego włączył się Komitet Rodzicielski.
W latach 1958 – 59 urządzono i wyposażono salę gimnastyczną, klasopracownię fizyczno-chemiczną, przydzielono i wprowadzono w stan posiadania boisko przy byłym browarze.
30.09.1959 r. na zebraniu Komitetu Budowy Szkoły postanowiono ten komitet rozwiązać,a zebrany materiał i pieniądze przekazać Społecznemu Komitetowi Budowy Szkół w Łomży.
Po ukończeniu roku szkolnego 1961/62 obecny kierownik szkoły – Pan Eugeniusz Świderski postanowił rozpocząć starania o budowę nowej Szkoły Podstawowej nr 5 w Łomży. Dopiero w 1967 r. ostatecznie podjęto decyzję o budowie nowej szkoły.
Dnia 15 sierpnia 1973 r. został przekazany budynek szkoły przy ul. Polnej 40A.
Zbiorcza Szkoła Gminna w Łomży ubiegała się o nadanie jej imienia. Patronem szkoły miał zostać Stanisław Staszic, uczony, filozof, wybitny działacz i pisarz polityczny. Uzasadnione to było tym, iż szkoła uzyskała nowy budynek w roku obchodów 200 rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej i 500 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, którego Staszic był żarliwym wielbicielem. Poza tym imię Stanisława Staszica nosiła szkoła od chwili jej powstania po odzyskaniu niepodległości w 1918 r.
Po wielu latach pracy w 1977 r. Pan Eugeniusz Świderski przekazał swój dorobek Panu Remigiuszowi Konopko.
4 września 1978 r. nastąpiło nadanie szkole imienia Stanisława Staszica, wręczenie sztandaru, odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz otwarcie Izby Pamięci Narodowej.
W związku z reorganizacją szkolnictwa w 1984 r szkoła przestała być Zbiorczą Szkołą Gminną i została włączona do szkół miejskich, gdzie rozpoczęła swoją działalność jako Szkoła Podstawowa nr 5 w Łomży. W tym roku szkolnym nastąpiły zmiana kierownictwa.
Funkcję naczelnego dyrektora szkoły objęła Pani mgr Teresa Koćwin, którą pełniła do roku 1990. Następcą jej został Pan mgr Kazimierz Kadłubowski.
Od 1 kwietnia 2004 r. pełni funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej nr 5 w Łomży Pani mgr inż. Małgorzata Pietrusewicz.