SCENARIUSZ LEKCJITEMAT: Elektryzowanie przez indukcję.
Przedmiot: Fizyka (dział: Elektrostatyka).
Prowadzący: Natalia Łebkowska
Data: 28.09.2022 r.
Czas trwania: 45 minut
Cel główny:
- uczeń wyjaśnia na czym polega elektryzowanie ciał przez indukcję.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- wymienia różnice w budowie przewodników i izolatorów,
- elektryzuje ciała przez indukcję,
- zna zasady właściwego użytkowania gogli VR
- potrafi wykorzystać wiedzę zdobytą dzięki prezentacji treści dydaktycznych z portalu: portal.class.vr.
Metody i formy pracy:
- ćwiczenia laboratoryjne,
- pogadanka,
- dyskusja,
- praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
Laska ebonitowa, elektroskop, okulary VR.
Przebieg lekcji
I. Etap wstępny
- Przedstawienie celów lekcji.
- Podanie tematu lekcji: „Elektryzowanie przez indukcję”.
- Otwarcie dyskusji i przypomnienie najważniejszych pojęć oraz treści niezbędnych do zrozumienia omawianego tematu: budowa atomu, elektryzowanie przez tarcie, zasada działania elektroskopu, oddziaływanie ciał naelektryzowanych jednoimiennie i różnoimiennie.
II. Etap realizacji
- Wprowadzenie nowych treści w postaci doświadczenia.
Nauczyciel:
- elektryzuje laskę ebonitową i przykłada ją do elektroskopu – pyta uczniów, jakie zjawisko zaobserwowali,
- nawiązuje dyskusję na temat obserwacji i doświadczeń z życia codziennego dotyczących elektryzowania się ciał poprzez indukcję oraz prosi o odpowiedź na pytania:
- W jaki sposób zachodzi zjawisko elektryzowania się ciał przez indukcję?
- Gdzie spotkaliście się lub spotykacie się na co dzień z tym zjawiskiem? Jakie ono daje skutki? Pomaga czy przeszkadza w życiu?
- Nauczyciel rozdaje uczniom gogle VR oraz za ich pomocą prezentuje treści związane z elektryzowaniem ciał poprzez indukcję.
Po zakończeniu pracy z goglamiVR nauczyciel moderuje krótką dyskusję na temat obejrzanego materiału, zadając pytania zmierzające do wyjaśnienia poznanych zjawisk fizycznych oraz warunków, jakie muszą być spełnione, aby miały one miejsce.
III. Etap końcowy
- Podsumowanie lekcji.
Nauczyciel podsumowuje poznane zjawiska elektryzowania ciał, wykorzystania przyrządu pomiarowego typu elektroskop. Przypomina o treści zadania domowego.
Prezentowane wyposażenie zostało zakupione dzięki udziałowi szkoły w programie
Laboratoria Przyszłości